Krajské energetické společenství zahájí činnost na podzim
Jihomoravský kraj rozvíjí komunitní energetiku a podporuje efektivní využití zelené elektřiny. Projekt Energetického společenství Jihomoravského kraje umožní domácnostem, firmám i obcím snižovat náklady na energie a zvyšovat podíl lokálně vyrobené obnovitelné elektřiny.
Základy společenství položilo memorandum podepsané v červnu loňského roku mezi krajem, jeho příspěvkovými organizacemi, byznysem, občanským sektorem a domácnostmi. Projekt poté získal finanční podporu Ministerstva životního prostředí pro zajištění technické, ekonomické a právní připravenosti.
Zatímco první členové by mohli v energetickém společenství začít sdílet elektřinu v listopadu, krajské organizace už testují sdílení v rámci jednodušší formy tzv. aktivního zákazníka. Od října 2024 se přebytečná elektřina z fotovoltaiky sdílí mezi vybranými krajskými budovami, například výjezdovými stanicemi Záchranné zdravotnické služby (ZZS) nebo budovami environmentální vzdělávací organizace Lipka. Celkem nyní fungují několik skupin sdílení, zahrnující 18 výjezdových základen ZZS (12 budov má na střeše vlastní FVE s celkovým výkonem 175 kWp) a 6 pracovišť Lipky. Během prvních tří měsíců se mezi ZZS nasdílelo kolem 3,5 MWh elektřiny, díky čemuž dosáhly úspory za toto období přibližně 11 tisíc korun.
Kraj se sice nyní na svých objektech zaměřuje především na využití střešní fotovoltaiky, což je v souladu s jeho strategickým plánem rozvoje FVE pro období 2024–2028. Do budoucna však bude klíčové doplnit výrobu elektřiny z fotovoltaiky i větrnou energií. Pro dosažení 40% energetické soběstačnosti krajských budov by bylo potřeba postavit přibližně tři větrné elektrárny.